System plikow nosnikow optycznych

Mikroskopy laboratoryjne (zwane także mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do stworzenia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez system optyczny. Mikroskopy dają się zwykle z zestawu soczewek optycznych, od kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie wykorzystywane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w moc rzeczach nauki do badań bardzo małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy stosowane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych również w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i sprawdzaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione badania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Natomiast w przestrzeni chemii i fizyki mikroskopy zaczynane są choćby w krystalografii czy metalografii. Geolodzy stosują ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w zespole optycznym (niekiedy określa się je wówczas mikroskopami świetlnymi), bywają również stosowane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas miejsc z dziedzin ścisłych. Badany obiekt uważany jest osobiście przez okular bądź na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest przeznaczona przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka jest uzależniona z długością fali światło, z serii za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, lecz we ostatnich mikroskopach optycznych można dokonać powiększenia ponad tysiąckrotne.